Vi på Axians vill dela med oss om varför våra medarbetare vill vara en del av vårt team! Vi är stolta över att skapa en arbetsmiljö där välbefinnande och karriärutveckling står i fokus. För att ge er en inblick i vår vardag, har vi samlat berättelser från våra medarbetare om deras upplevelser och vad som gör Axians till en bra plats att arbeta på. Johan, projektledare på Axians, delar med sig av sin resa – från tekniker till projektledare – och hur gemenskap, innovation och framåtanda gjort det möjligt att utvecklas i en miljö där idéer och samarbete alltid uppmuntras.
Ta del av intervjun med Johan!
Du har varit en del av koncernen en längre tid – hur har din resa sett ut, och hur har det varit att ta steget in i Axians tillsammans med ditt team?
Jag har varit i koncernen sedan 2011, och när möjligheten kom att gå över till Axians tillsammans med mitt team kändes det helt rätt. Vi tog med oss tryggheten i varandra, samtidigt som vi fick energin av att bli en del av något nytt. Det har varit både utmanande och väldigt roligt.
Hur skulle du beskriva kulturen och värderingarna på Axians – vad har du känt igen dig i, och vad har varit nytt och inspirerande?
Kulturen och värderingarna passar mig väldigt bra. På Axians finns ett stort fokus på innovation och utveckling, och man uppmuntras verkligen att komma med med ideér och våga testa nytt. Jag har inspirerats av detta fokus, men också av strävan efter samarbete på flera nivåer.
Vad tycker du är det bästa med att vara en del av Axians-teamet?
Det bästa är känslan av gemenskap och att det alltid finns hjälp att få internt – även om det ibland kan ta lite tid att hitta rätt kompetens. Jag uppskattar också att samarbetet mellan olika team har blivit starkare med tiden, vilket gör att man känner sig del av något större.
Finns det något särskilt projekt eller tillfälle som fått dig att känna dig extra stolt över att vara en del av Axians?
Jag har precis avslutat ett projekt där vi under stor tidspress lyckades leverera en datahall till kunden. Projektet kortades ner med över ett år, vilket krävde en vilja av stål för att få allt på plats. Alla ställde upp, och det blev tydligt vilken kraft vi har när vi jobbar ihop. Då blir man lite varm i hjärtat.
Om du blickar framåt – vad ser du mest fram emot i din fortsatta roll inom Axians och koncernen?
Jag vill fortsätta utvecklas – både personligt och tillsammans med teamet. Axians är på en spännande resa, och jag vill vara med och bidra, oavsett om det handlar om nya kunder, projekt eller sätt att samarbeta. Särskilt mötet med nya kunder ser jag som extra inspirerande.
Om du skulle beskriva Axians med tre ord, vilka skulle du välja och varför?
Ekonomisk trygghet, stort nätverk och framåtanda. Tryggheten gör att vi kan fokusera på utveckling, nätverket gör att vi lyckas tillsammans, och framåtandan driver oss att hela tiden bli lite bättre.